Co bank oferuje?

Co bank oferuje?


Banki od bardzo dawna są niezastąpioną organizacją. Umożliwiają przechowywanie pieniędzy, gwarantując ich bezpieczeństwo. Zakres usług wykonywanych przez banki jest obecnie bardzo duży. Również liczba punktów stale wzrasta. Istnieją banki zarówno polskie, jak i filie instytucji spoza granic kraju. Banki, z racji tego że przechowują pieniądze obywateli, powinny być organizacjami godnymi zaufania i o nieskazitelnej opinii. Z tej racji wszystkie aspekty połączone z bankowością, regulowane jest konkretnymi ustawami. Dla każdego państwa jest osobne prawo bankowe, określające zakres obowiązków i usług, oferowanych przez banki.

Zakres usług

Główną usługą, oferowaną przez bank, jest zakładanie kont osobistych dla użytkowników, na których będą oni mogli trzymać swoje pieniądze. Bank daje klientowi gwarancję, że jego środki pozostaną nietknięte i niezagrożone na koncie. Klient ma możliwość nieustannego wglądu w stan własnego konta oraz możliwość zmiany warunków, lub też zmiany placówki w dowolnej chwili. Wyszukując w Internecie hasło „konto osobiste ranking” można otrzymać wiadomości, które mogą być pomocne w zdecydowaniu się na usługi któregoś banku. Banki wraz z możliwością korzystania z konta dają pieniądz w formie elektronicznej w postaci kart płatniczych. Kolejną ważną usługą świadczoną przez banki jest udzielanie pożyczek i kredytów. W razie niespodziewanej potrzeby finansowej można zwrócić się do banku o pomoc, a spośród różnorodnej oferty pożyczek i kredytów wybrać coś odpowiedniego. Poza kontami osobistymi banki oferują również konta dla przedsiębiorstw. W trakcie zakładania swojego przedsiębiorstwa warto skorzystać z oferty dobrego konta dla nowej firmy, która to będzie dopasowana do potrzeb nowo powstałego przedsiębiorstwa.

Instytucje pozabankowe

Ostatnio wzrosła również liczba placówek, zwanych parabankami. Świadczą one usługi zbliżone do banków, nie posiadają jednak statusu banku w świetle prawa. Ich charakterystyczną cechą jest często podawanie bardzo wysokiego oprocentowania lokat. Należy pamiętać o tym, by sprawdzać wcześniej, gdzie umieszcza się własne pieniądze, by nie zostać potem oszukanym. Instytucje tego rodzaju często oferują pożyczki tak zwane chwilówki oraz usługi typu „szybka gotówka bez BIK”.