Jak efektywnie wciągnąć dziecko do zabawy?

Jak efektywnie wciągnąć dziecko do zabawy?


Nierzadko zdarza się, że najmłodsi dopraszają się zainteresowania, a my nie znajdujemy sposobu, jak je zająć, by odpocząć wieczorem po pracy. Sytuacja bywa łatwiejsza do rozwikłania, jeśli pod ręką mamy dziadków, którzy najczęściej się z nimi pobawią, ale gorzej, kiedy brak nam tej doskonałej instytucji opiekuńczej. Przypadek bez rozwiązania? Niekoniecznie.

Najmłodsi mogą od razu się znudzić. Można coś na to poradzić?

W erze mnóstwa szybko zmieniających się atrakcji z zewnątrz dzieci prędzej tracą zainteresowanie - dotyczy to nawet tabletów i smartfonów, nie mówiąc o zwykłych piaskownicach i trzepakach. Czytanie i inne tradycyjne sposoby spędzania czasu niezbyt już się sprawdzają. Również kontakty z kolegami i koleżankami z sąsiedztwa nierzadko gasną i nie budzą zainteresowania, kiedy nie ma pomysłu, co robić. Najmłodsze osoby w rodzinie próbują kaprysić, płakać, dopominają się uwagi, co może sprawić, że w całym domu zapanuje niezdrowa atmosfera. Co począć? Ano trzeba szukać optymalnych sposobów.

Jakie zajęcia mu zaproponować?

Wybór jest tutaj nieograniczony, chociaż można od razu szczerze powiedzieć, że każda zabawa może się naszym dzieciom podobać. Można podtrzymać kontakty z osobami o podobnych problemach, a jeśli to się nie sprawdzi, zainteresujmy latorośl przykładowo grami planszowymi, które wypożyczyć można w miejskiej lub szkolnej wypożyczalni książek albo domu kultury. Najlepsza gra nie musi pomóc, dlatego miejmy na uwadze skorzystanie z największej bazy konceptów, czyli internetu. W niej, po umieszczeniu w wyszukiwarce hasła "animacje dla dzieci pomysły" znajdziemy mnóstwo propozycji zabawy zarówno dla dzieci i dorosłych.

Najczęściej potrzebne jest rodzeństwo

Reguła jest zawsze ta sama - im większe grono uczestników zabawy, tym łatwiej uda się zaplanować wciągające przygody. Przykładowo, w wielodzietnych rodzinach albo w takich, które sąsiadują z wielodzietnymi, świetnie przebiegnie gra o nazwie balony wodą, polegająca na tym, iż dzieci w parach stają plecami do siebie trzymając pomiędzy sobą balon napełniony wodą i odbywają wyścig z linii startu do mety. Wygrana będzie należeć do tej pary, która minie linię mety z całym balonem lub jajkiem. Warto powiedzieć, że wariantów tej gry mamy prawdziwe multum, odszukamy je bez kłopotu w internecie.